Kawa

Nie ma nic lepszego niż zapach i smak świeżo zaparzonej kawy o poranku. Nie wiadomo dokładnie, skąd wzięła się nazwa tego napoju ani od jak dawna nam towarzyszy. Jedno jest pewne: kawa należy do najpopularniejszych i najsmaczniejszych używek na świecie. W dzisiejszych czasach znamy setki sposobów zastosowania ziaren kawowych w gastronomii, przemyśle kosmetycznym i coraz częściej w medycynie. Wiele osób nie może wyobrazić sobie dnia bez filiżanki ciemnego, aromatycznego naparu.

Uprawy kawy

Dzisiaj plantacje kawy można znaleźć na całym świecie: od Brazylii, przez Afrykę, aż do Indonezji.

Jakość uprawianej kawy jest różna w różnych krajach i zależy od wielu czynników, takich jak warunki pogodowe, rodzaj gleby czy doświadczenie i wiedza plantatorów. Także okresy zbiorów są różne i zależą od długości geograficznej: w Brazylii przypadają w okresie od maja do września , a w Azji od listopada do kwietnia. Kawy dostępne w naszym sklepie pochodzą z całego świata, ale tylko z wybranych, prestiżowych plantacji, gdzie produkuje się je pod okiem prawdziwych znawców.

Młode sadzonki są bardzo wrażliwe, więc muszą być chronione przed nadmiernym światłem. Dopiero po upływie dziesięciu miesięcy młode krzewy kawowe można przesadzić ze szkółek na właściwe plantacje uprawne. Jednak na wydanie przez arabikę owoców trzeba poczekać kolejne 4 lata. Z jednego krzewu zbiera się średnio od 2,5 do 11 kilogramów owoców, z których po długim okresie obróbki otrzymuje się od 0,5 do 2 kilogramów zielonych ziaren.

Kawę typu robusta zbiera się maszynowo, a arabikę ręcznie.

Po zbiorach

Największym producentem kawy jest Brazylia (2,18 miliona ton rocznie), znacznie mniej produkują Wietnam, Indonezja i Kolumbia. Jakość kawy zależy od zbiorów, ale przede wszystkim od sposobu obróbki zebranych owoców dokonywanej zwykle na miejscu. Mięsiste owoce kawy nie nadają się do transportu morskiego, dlatego ostatnim zadaniem plantatorów jest uwolnienie kawowych kuleczek od zbędnego miąższu i skórki oraz dokładne wyczyszczenie zielonych pestek.

Przed dostarczeniem zielonych ziaren do miejsc skupu, pakuje się je do zrobionych z juty worków. To od producenta zależy, gdzie trafi zebrana kawa. Najważniejszym procesem produkcji jest palenie. Jego celem jest przeobrażenie zielonych pestek w ciemne, aromatyczne ziarna. Sztuka palenia kawy polega na błyskawicznym obniżeniu temperatury rozżarzonych ziaren, co pozwala na zachowanie pełni aromatu. Rozróżniamy dwa podstawowe sposoby palenia oraz pięć stylów wykonania tego procesu. Pierwszym rodzajem, stosowanym w wielkich palarniach, jest palenie szybkie. Do wielkich bębnów wpuszcza się gorące powietrze o temperaturze 600 stopni Celsjusza i po czterech minutach rozżarzone ziarna pęcznieją i zmieniają barwę. Chłodzenie odbywa się za pomocą zimnej wody. Drugim rodzajem jest stosowane od dawna palenie klasyczne. Wypełnione zielonymi ziarnami bębny nie są podgrzewane gwałtownie, lecz stopniowo, pod czujnym okiem kiperów. Jakość otrzymanej kawy jest lepsza, lecz sam proces jest bardzo kosztowny i pracochłonny W obu sposobach palenia najważniejsze są temperatura i czas. Jeżeli proces ten odbywa się w zbyt niskiej temperaturze, otrzymane ziarna dają niepełny smak. W przypadku zbyt wysokiej temperatury palenia napar będzie słaby, o smaku spalenizny. Paleniem kawy przeznaczonej na sprzedaż zajmuję się tylko wykwalifikowane osoby, o sporym doświadczeniu, gdyż to od tego etapu przygotowań zależy smak i aromat przyszłego naparu. Błąd popełniony na tym etapie może doprowadzić do zmarnowania się kilku ton starannie zebranych owoców. Styl palenia zależy od zwyczajów i upodobań panujących w miejscu, gdzie kawa będzie sprzedawana. Na południu Europy ceni się kawę gorzką i mało kwaskowatą, natomiast na północy preferowana jest kawa jaśniejsza i delikatniejsza (Cinnamon Roast, American Roast lub Vienna Roast).

W większości wypadków ziarna palone są dopiero w porcie docelowym, aby dać konsumentom gwarancję świeżości smaku i aromatu. Kawy dostępne w naszym sklepie zbierane są na plantacjach całego świata, ale palone w jednej niewielkiej palarni w Hamburgu, skąd je bezpośrednio sprowadzamy.

Brązowe ziarna trafiają do opakowań utrzymujących aromat i zaopatrzonych w wentyl. Umożliwia on selektywne wypuszczanie dwutlenku węgla (palona kawa wydziela ten gaz i wzrost ciśnienia w opakowaniu może spowodować jego rozsadzenie).