Jak produkuje się herbatę?

Do produkcji najlepszych herbat zbiera się tylko dwa listki z pączkiem.

Liść herbaty

Na wielu plantacjach wciąż wynajmuje się w tym celu wyspecjalizowane zbieraczki, które ręcznie wybierają tylko te najlepsze. W regionach, gdzie uprawiane są  tańsze gatunki, używa się do tego specjalnych maszyn. Od dalszego procesu produkcji zależy, czy herbata będzie zielona, czarna czy też czerwona.

Zbieraczki herbaty

Herbata czarna - zebrane listki wkłada się do kadzi i czeka się aż zwiędną Następnie rozpoczyna się proces oksydacji, błędnie nazywany fermentacją. W trakcie tego procesu liście przebarwiają się na kolor miedziany, uaktywniają się  substancje smakowe i barwniki. Kolejny etap to suszenie liści w piecu w wyniku czego uzyskuje się czarną herbatę, która następnie jest przesiewana i selekcjonowana w specjalnych sitach. Przed wysyłką zostaje już tylko zapakowanie jej w specjalne, drewniane pudła.

Pakowanie herbaty do drewnianych pudeł.

Herbata zielona - zbiera się ją z większą starannością niż czarną, ponieważ listki nie mogą być połamane i zgniecione. Bezpośrednio po zbiorze wymagają obróbki cieplnej . Powstrzymuje się w ten sposób proces oksydacji, który mógłby uszkodzić listki i prowadzić do uzyskania czarnej herbaty.
Każdy kraj ma charakterystyczny dla siebie sposób produkcji, np. w Japonii listki podlegają blanszowaniu parą wodną, a w Chinach rozkłada się je na specjalnych suchych blachach i mocno podgrzewa nad ogniem. Dzięki unikalnemu procesowi produkcji liście zielonej herbaty zachowują swój pierwotny zielony kolor i zyskują delikatny, charakterystyczny smak. Następnie, zależnie od rodzaju i przeznaczenia, poddaje się je dalszej obróbce w zwijarkach lub gorących kotłach. Sprężysta zielona herbata nie kruszy się tak łatwo jak czarna, dlatego przesiewanie jej po wysuszeniu jest mniej
skomplikowane.

Herbata biała - różni się od zielonej herbaty co najwyżej tym że zebrane listki nie umieszcza się nad parą wodną, przez co po obróbce wyglądają niczym zwiędłe liście. Zbieraczki zobowiązane są do przestrzegania specjalnej diety wykluczające jedzenie ostrych potraw, aby zapach potu nie wpłynął na jakość herbaty. Zbiorów dokonuje się tylko i wyłącznie w rękawiczkach.

Herbata żółta - najwyższej jakości liście podlegają w minimalnym stopniu procesowi oksydacji, przez co napar ma cechy pośrednie między herbatami zielonymi a czerwonymi.

Herbata czerwona -  nazywana powszechnie Oolong lub herbatą pół fermentowaną. Sposób produkcji jest procesem pośrednim pomiędzy herbatą zieloną a czarną. Różnica polega na krótszym czasie oksydacji- ciemne stają się tylko brzegi listków, które nie są cięte.

Pu-Erh - herbata fermentowana znacznie dłużej niż czarna, czasami nawet 20 lat. W tradycyjnej odmianie prasowana na kształt „ptasich gniazd”.

Herbaty aromatyzowane - tradycyjne mieszanki aromatyzowane to herbaty jaśminowe, różane, liczi, osmantus, Earl Grey, Lapsang Souchung (liście przesiąkały zapachem smoły w trakcie transportu na smołowanych żaglowcach). Są też mieszanki herbat z dodatkiem aromatów identycznych z naturalnymi i suszonych liści, kwiatów i kawałków owoców, które stosowane są raczej ze względów dekoracyjnych i nie mają prawie żadnego wpływu na smak napoju.

Selekcja herbaty