MATE

„Zielone złoto Indian” uzyskuje się z liści wiecznie zielonego krzewu zwanego ostrokrzewem paragwajskim. Jest to roślina o wysokości około 6 metrów, która ma twarde lśniące liście o ostrych, ząbkowanych krawędziach i małe czerwone owoce. Kwitnie w okresie pomiędzy październikiem a grudniem. Zbiór polega na ścięciu wyrośniętych gałęzi i suszeniu ich nad ogniem w taki sposób, aby suszone liście zachowały swój zielony kolor. Następnie liście rozdrabnia się na małe cząsteczki.

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje mate, zieloną i prażoną, oraz ich aromatyzowane odmiany.

Mate Czysta Mate prażona

Jako pierwsi z cudownych właściwości naparu korzystali Indianie Guarani, którzy zadziwiali swoim doskonałym zdrowiem i odpornością na choroby. Następnie uprawą mate zajęli się misjonarze, którzy wykorzystali ją do produkcji „herbatki jezuitów” i zrobili na tym doskonały interes. W Polsce dopiero niedawno odkryliśmy ten wspaniały napój. Trzej najwięksi producenci mate to Argentyna, Brazylia i Paragwaj.

W Ameryce Południowej lokalna ludność zaparza mate w oryginalnych tykwach znanych jako kalebase, mateo lub guampa i pije przez słomkę zwaną bombilla. Jest to napój narodowy, więc każde ważne spotkanie przy stole rozpoczyna się od wypicia mate podawanej sobie z rąk do rąk. Istnieją tradycyjne zasady picia tego napoju, których złamanie grozi obrazą zgromadzonych.