Mieszanki ziołowe

Aktywne filtry

Klasyczna ajurwedyjska receptura znana w Indiach od stuleci. Doskonała na każdą porę dnia i roku. Przyjemnie rozgrzewa podczas chłodów, jednocześnie gasi pragnienie i ożywia. Skład: liść pokrzywy, cynamon, imbir, goździki, biały pieprz, kardamon.
Wszystkie składniki tej ziołowej herbatki, skomponowanej z myślą o małych dzieciach, zostały zebrane z upraw na ekologicznie czystych terenach i poddane surowej Bio-kontroli jakości. Dlatego można ją podawać niemowlętom jako pierwszą herbatkę w życiu. Zawarte w mieszance zioła łagodzą dolegliwości żołądkowe, zapobiegają kolce i wzdęciom. Równie korzystnie wpływają na układ trawienny karmiących matek i osób starszych. Skład: anyż, kminek, koperek, pokrzywa.
Mieszanka ziół ułatwiająca zasypianie i zapewniająca spokojny sen. Równocześnie reguluje pracę żołądka i pobudza perystaltykę jelit. Skład: melisa, koperek, liście brzozy, anyż, liście jeżyny, kwiaty rumianku, liście truskawek, mięta pieprzowa, liście jagód, wrzos, lipa, nagietek, hibiskus.
Ta wspaniała kompozycja herbaciana wprowadza ciało i duszę w stan harmonii. Daje pozytywną energię i pozwala utrzymać w równowadze atomy pięciu żywiołów: drewna, ognia, ziemi, metalu i wody. Skład: kawałki jabłek, czerwone owoce goji, duże kawałki owoców kandyzowanych, trawa cytrynowa, liście pokrzywy, skórka pomarańczowa, liście eukaliptusa, kawałki marchewki, kwiat chabru i nagietka.
Kompozycja kwiatowa jak ze snu: cudowne potpourri z kolorowych płatków kwiatów i ziół działa harmonijnie, niemal odprężająco, nawet podczas przygotowania filiżanki naparu. Delikatna mieszanka ziół uwodzi delikatnymi, ale i wyraźnymi nutami kwiecistej lawendy i kwiatu pomarańczy, połączonymi z typowym, lekko miodowym aromatem kwiatów lipy i aromatyczną, świeżą melisą cytrynową Skład: kawałki jabłek, kwiaty lipy srebrzystej, liście melisy, lawenda, płatki róż, liście słodkiej jeżyny, kwiaty pomarańczy, kwiaty malwy.
Kora drzew lapacho rosnących w lasach Ameryki Południowej daje wspaniały napar smakiem przypominający wanilię i karmel. Ten skarb Inków ma niezwykle silne właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i antyrakowe. Nie zawiera teiny.
Produkt chwilowo niedostępny.
Lapacho to nazwa rosnącego w Andach drzewa i jego stosowanej w celach leczniczych kory. Doskonały smak soczystych pomarańczy i słodki zapach wanilii zachęcają do wypicia choćby filiżanki cennego naparu. Skład: lapacho, kawałki pomarańczy, skórka pomarańczowa i naturalny aromat.
Nasz ziołowy hit dla wszystkich, którzy lubią zapach i smak mięty. Wzbogacony orzeźwiającym aromatem świeżych truskawek działa jak odprężający masaż, wycisza emocje i pozwala pogodnie spojrzeć na otaczający nas świat. Skład: mięta, mięta kłosowa, kawałki jabłek i truskawek, mirt cytrynowy, skórka z owoców dzikiej róży, liście owoców leśnych, płatki kwiatu różowej róży, malwy, nagietka, pąki różowej róży, naturalny aromat.
Uprawiana głównie w północnej części Afryki (nasza mięta pochodzi z Maroka). Napar z jej liści ułatwia trawienie i działa żółciopędnie, łagodząc wzdęcia, kolki jelitowe, bolesne skurcze żołądka i inne objawy niestrawności. Ze względu na właściwości przeciwskurczowe i przeciwbólowe stosuje się ją w leczeniu migreny, nerwobóli i dolegliwości menstruacyjnych. Jej działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne wykorzystuje się przy płukankach, inhalacjach i okładach, w chorobach jamy ustnej, krtani i gardła, katarze, obrzękach i owrzodzeniach.
Uprawiana na całym obszarze Europy i w północnej części Afryki ze względu na swój mocny, świeży i czysty smak oraz szeroko wykorzystywane w medycynie właściwości zdrowotne. Poprawia apetyt i korzystnie wpływa na pracę wątroby i żołądka. Bywa więc stosowana przy jego bolesnych skurczach, kolce jelitowej, chorobach wątroby i dróg żółciowych. Łagodzi również objawy zespołu jelita drażliwego i dolegliwości menstruacyjne. Ze względu na działanie uspokajające pomaga w leczeniu bezsenności, migreny, nerwobóli i drgawek nerwowych. Jej właściwości dezynfekujące i lekko znieczulające wykorzystuje się w stanach zapalnych jamy ustnej, gardła, oskrzeli i ucha, obrzękach i owrzodzeniach, stosując płukanki, inhalacje i okłady.
Znana od dawna w medycynie ludowej ze szczególnych właściwości zdrowotnych i bogactwa zawartych w niej witamin. Działa pozytywnie na pracę nerek, wątroby i pęcherzyka żółciowego, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i przyspiesza perystaltykę jelit. Oczyszcza krew, obniża zawarty w niej poziom cukru i sprzyja tworzeniu się czerwonych ciałek. Stosowana jest więc często jako środek pomocniczy w leczeniu cukrzycy i w stanach zapalnych dróg moczowych.