Herbaty białe

Można śmiało powiedzieć, że herbaty białe są najzdrowszymi herbatami na świecie. Są one bardzo rzadkie i wymagają dużej staranności, jeżeli chodzi o zbiór. Ten rodzaj herbaty pochodzi głównie z Chin. Na plantacjach zbieraczki pracują w rękawiczkach i przestrzegają specjalnej diety, która wyklucza ostre potrawy, aby zapach potu nie wpłynął na pogorszenie jakości naparu. Kiedyś w Chinach panował surowy rygor zrywania herbaty dla cesarza. Zbierać herbatę mogły jedynie czternastoletnie dziewice, które musiały codziennie zmieniać odzież i szczególnie dbać o higienę i świeżość oddechu. Podczas pracy nie wolno im było rozmawiać nawet szeptem.

Uśmiechnięte zbieraczki herbaty

Zbiór herbaty białej odbywa się raz do roku na wiosnę. Zbiera się tylko nierozwinięte pączki i dwa srebrzyste listki z wierzchołków krzaków i z wielką starannością poddaje się je tylko dwóm procesom: więdnięciu oraz suszeniu. Nie poddaje się ich procesowi fermentacji.

Smak herbaty białej przypomina smak zielonej, ale jest bardziej delikatny i aromatyczny. Napar ma jasnosłomkowy kolor. Liście herbaty, choć wyglądają na duże, sprawiają wrażenie lekkich i delikatnych. Pokryte są lekkim puszkiem o srebrnym lub szaro-zielonym kolorze.

Właściwości herbaty białej

  • Nazywana jest źródłem młodości, dlatego że opóźnia procesy starzenia dzięki dużej zawartości polifenoli (47%.). Jedna filiżanka zawiera ich tyle, co 12 szklanek soku pomarańczowego.
  • Wiąże wolne rodniki, które powodują zmarszczki (dostępne są nawet kosmetyki produkowane na bazie białej herbaty).
  • Działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie.
  • Posiada trzy razy silniejsze niż zielona herbata właściwości antyoksydacyjne i antymutagenne, dzięki czemu zapobiega nowotworom. Polecana głównie dla osób z dziedzicznym obciążeniem tego rodzaju chorobami.
  • Poprawia krążenie krwi.
  • Obniża poziom złego cholesterolu i ogranicza ryzyko zawału serca.
  • Zawiera śladowe ilości witamin, głównie witaminy C, i zatrzymuje ją w organizmie.
  • Dzięki wysokiej zawartości fluoru chroni zęby przed próchnicą.
  • Dzięki zawartości teiny pobudza organizm i wzmaga koncentrację.
  • Redukuje napięcie i stres.

Sposób parzenia

Herbatę białą parzymy podobnie jak zieloną. Zalewamy ją przefiltrowaną lub miękką wodą zagotowaną i schłodzoną do temperatury 80 stopni Celsjusza (10 minut od zagotowania się wody). Parzymy ją 2-6 minut. Pierwsze parzenie posiada najmniej dobroczynnych właściwości. Drugie zaparzenie tych samych liści herbacianych jest najbardziej wartościowe. Czynność możemy powtórzyć parokrotnie.

Do opisu każdej herbaty dołączamy dokładny sposób parzenia.

W naszej herbaciarni znajduje się wiele gatunków białej herbaty wybranych przez naszych kiperów. Nie należy zapominać, że herbaty kupujemy nie tylko dla pięknego wyglądu i dobroczynnych właściwości, ale przede wszystkim dla smaku. Dlatego z niezwykłą starannością wybraliśmy tylko takie herbaty, które uważamy za najsmaczniejsze i warte skosztowania.